Skip to main content

Klinik görüşme hayatında karşılaştığı zorlukları bir profesyonele anlatma ihtiyacı hisseden ruhsal sıkıntı çekmekte olan bir kimsenin talebidir (İkiz, 2015). Yaşadıklarımız sonucunda bazı duygular, düşünceler, anılar, bazen hayat koşuşturmacası içinde simgeselleşmeyebilir. Bu simgeselleşmeyenler yaşanmışlıklar ruhsal aygıtta gün yüzüne çıkmak isterler. Böylece semptom oluştururlar, yani ruhsal rahatsızlıkları oluştururlar.

Örneğin bazı vakalarda kişiler “kendimi tutamıyorum, biliyorum yıkamamalıyım ama yine de elimi yıkıyorum. Görünürde kaygılı olmamın bir nedeni yok ama yine de çok kaygılıyım” gibi ifadelerle kliniğe semptomlarından yakınarak gelirler. Psikolojik sıkıntılar Amerikan Psikiyatri Derneği Tarafından belirtiler kategorize edilerek sınıflandırılmıştır. Ancak semptom bir sonuç, ruhsal sistemin işleyişi hakkında bilgi veren bir ipucudur. Danışan terapide konuştukça terapistin yorumlarıyla birlikte kendi öznel hikayesinde görülmeyenler fark edilir ve yaşadıklarının anlaşılması sağlanır.

Terapide anlatılanlar ve terapistin yorumları sayesinde hikayede anlamlandırılamayanlar anlamlandırılır. Böylece Lacan’ın neşeli bilgi diye ifade ettiği bilinçdışı bilgiye ulaşılır. Yaşanılanlar simgeselleştiğinde hikaye, terapide adeta yeniden yazıldığında danışanın rahatsız olduğu semptom zamanla kaybolur.

Başvurular
İkiz, T. (2015). Psikanalitik yönelimli klinik görüşmeler. İstanbul: Bağlam Yayınları.